בגלל עקיצת יתוש: לור הפכה למשותקת על כיסא גלגלים. "מקווה ללכת יום אחד"

לור אזולאי מספרת איך עקיצה אחת של יתוש ומחלת קדחת הנילוס שהסתבכה שינו לחלוטין את חייה - כשהפכה למשותקת בעודה אם לתינוקת בת שנה. לרגל יום המודעות הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות היא אומרת: "הבת שלי בת שבע וחצי וחשוב לי להזכיר לה שאני יכולה לעשות הכול"

בספטמבר 2016 נעקצה לור אזולאי (40), תושבת באר שבע, על ידי יתוש. "עקיצה שבגללה חליתי בקדחת הנילוס. זה הסתבך לדלקת בקרום המוח – הייתי מורדמת ומונשמת במשך חודש ולאחר מכן משותקת מהצוואר ומטה", היא מספרת היום (ה') לאולפן ynet. "הכול התהפך באותו היום – מאישה עובדת עם ילדה בת שנה, הגעתי למצב סיעודי על כיסא גלגלים. הייתי צריכה ללמוד לחיות עם זה מחדש".

זה בלתי נתפס, אנחנו נעקצים הרי על ידי יתושים יום-יום. זה גם בוודאי משבר נפשי קשה.

"נכון, אבל לשמחתי הייתה לי הרבה עזרה בדרך, גם בבית החולים, וגם לאחר מכן בכפר השיקומי 'עדי נגב – נחלת ערן' שבו עברתי טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וטיפול פסיכולוגי. שם לימדו אותי להבין שזה לא סוף העולם".

יום השוויון הבינלאומי לאנשים עם מוגבלות יצוין ביום שבת, 3 בדצמבר. התוכנית "תיקון עולם", שיזמה ומובילה "עמותת עדי", מבקשת להביא לשינוי עמדות של בני נוער כלפי אנשים עם מוגבלות. התוכנית פועלת ב-230 בתי ספר ברחבי הארץ, כולל בחינוך המיוחד, ובמסגרתה התלמידים נחשפים לראיית האחר והשונה כחלק מהמרקם האנושי, ומתוך הבנה כי שינוי היחס והעשייה למען החולייה החלשה בשרשרת החברתית, מחזק את השרשרת כולה ויוצר חברה חזקה וערכית יותר. אזולאי מדברת על חשיבות התוכנית: "הבת שלי בת שבע וחצי וחשוב לי להזכיר לה שאני יכולה לעשות הכול. אנחנו עושות את כל הפעולות שהורים אחרים עושים, וגם חזרתי לנהוג לאחרונה".

מאיפה את שואבת את הכוחות?

"מהילדה. כשאת חוזרת מהטיפולים ותינוקת בת שנה וחצי מחכה לך בבית – את לא יכולה לשכב במיטה, את חייבת לקום כל בוקר כדי להיות שם".

את מקווה שביום מן הימים תצליחי ללכת?

"אני מקווה מאוד, עובדים על זה. זה המון פיזיותרפיה, לא לוותר. השנה נפתח בית חולים 'עדי נגב' בדרום. אם זה היה קורה קודם, אולי מצבי היה שונה. אני חושבת שזה יכול לעזור להמון אנשים במצבי".

כשמציינים יום השוויון הבינלאומי לאנשים עם מוגבלות, חשוב לומר שלא כל המוגבלויות נראות לעין. "יש גם מוגבלויות שקופות – כמו שלי", מספרת לאולפן ynet גליה סגל (40), המתמודדת עם הפרעה דו-קוטבית (מאניה-דפרסיה) ומרצה על הנושא. "היה לי ויכוח עם שכנה ואמרתי לה שיש לי מאניה-דפרסיה. היא אמרה לי: 'באמת? לא רואים עלייך'. זה לא שיש לי קרניים או משהו כזה".

אולי יעניין אותך גם

שיר כאב עובר ושב: הדיקנית שהטראומה שינתה את חייה

לפני 17 שנה, ברגע נורא אחד, חייה של פרופ' שיר דפנה־תקוע השתנו, כשנפצעה קשה בתאונת רכבת ליד קיבוץ רבדים וכמעט איבדה רגל • אחרי שיקום ארוך ומתיש, שכלל גם טיפול בתא לחץ, היא הפכה מעובדת סוציאלית לדיקנית הפקולטה ולמומחית לטיפול בטראומה, המנסה להנחיל למערכת הבריאות והרווחה גישה חדשנית: לראות את הנפגע ומשפחתו כיחידה אחת, הזקוקה גם לריפוי נפשי • "העיסוק הזה נותן משמעות לחיי", היא אומרת בראיון מרגש

קרא עוד »